fbpx

Otázky a odpovědi

Co je Ranchero Food?
Ranchero Food s.r.o. je česká společnost, která byla založena v roce 2012. Provozujeme restaurace Rancheros – v českých podmínkách zcela nový koncept mexického fast foodu. Rancheros je totiž první řetězec opravdu zdravého rychlého občerstvení, který si zakládá na čerstvých surovinách, autentických mexických receptech a přípravě jídla na míru přesně podle přání zákazníka.

Jak se na vašem podnikání projevila koronavirová krize?
Tuto bezprecedentní situaci bohužel nikdo nečekal. Krize nekompromisně dopadla hlavně na stravovací služby a turismus. A to jsou právě dva klíčové faktory, na kterých je závislé naše podnikání. Zcela zásadním negativním dopadem pak bylo úplné uzavření mezinárodního letiště Václava Havla, kde jsme provozovali 2 restaurace.

Přehled tržeb z obou obchodních jednotek společnosti Ranchero Food s.r.o. v rámci letiště:

Duben 2020:                      0,- Kč

Květen 2020:                     0,- Kč

Červen 2020:                     0,- Kč

Červenec 2020:                683 757,- Kč vč. DPH

Srpen 2020:                      574 848,- Kč vč. DPH

Září 2020:                         255 041,- Kč vč. DPH

Tržby se od znovuotevření prostor Mezinárodního letiště Václava Havla pohybovaly na úrovni 8–17 % částek z doby před vypuknutím epidemie covidu-19. Celková tržba tak nepokryla ani fixní nájemné, obratové nájemné, natož aby zaplatila náklady na suroviny, zaměstnance a služby a o nějakém zisku se už vůbec nedá mluvit. Aktivně jsme se snažili situaci řešit a žádali jsme i o pomoc v rámci covidových programů, bohužel však bezúspěšně.

Jak reagovalo Letiště Praha na situaci spojenou s pandemií covidu-19? Upravila společnost podmínky pro nájemníky letištních prostor?
Velmi nás potěšil dopis od Letiště Praha, který nám byl adresován 31. března. V něm byla všem nájemníkům nabídnuta úprava nájemních podmínek. Jednoduše bychom tak platili pouze obratovou složku nájmu (procenta z uskutečněných obchodů) a fixní část by byla v překlenovacím období do konce tohoto roku odpuštěna. O pár dní později nám však byl doručen dopis, který tuto nabídku zrušil. Letiště Praha nás následně informovalo, že s námi bude jednat o úpravě platebních podmínek našeho nájmu. K tomu však již nedošlo.

Navrhla vám společnost Letiště Praha jakoukoliv pomoc či konkrétní návrhy řešení této situace?
Konkrétní návrh pro naši společnost jsme od Letiště Praha obdrželi až 16. září. Byly nám nabídnuty naprosto minimální úlevy, které byly pro nás, malou českou společnost, zcela nepřijatelné. Později jsme se navíc dozvěděli, že s jinými nájemci se Letiště Praha domluvilo na mnohem výhodnějších podmínkách – na změně smluvních podmínek a změně nájemného z fixního na obratové. Chování Letiště Praha je tak vůči naší společnosti diskriminační, nepoctivé a v rozporu s dobrými mravy.

Podepsali jste se společností Letiště Praha nějakou úpravu smluvních podmínek?
Nepodepsali. „Nabídka“ slevy ve výši 30 % základního nájemného a minimálního obratového nájemného pro období 1. 4.–30. 6. 2020 za předpokladu uhrazení zbývajících 70 % nájemného a ceny za služby, kterou jsme od Letiště Praha obdrželi 16. září, byla pro nás, malou českou společnost, zcela nepřijatelná. Vzhledem k tomu, že nás jednání se zástupci společnosti bohužel nikam neposunula, museli jsme se obrátit na její dozorčí radu s žádostí o prošetření postupu managementu Letiště Praha ve vztahu k nám. Aktuálně jsme také o celé situaci informovali premiéra ČR Andreje Babiše a ministryni financí ČR Alenu Schillerovou.

V roce 2015 jste vyhráli soutěž na pronájem obchodních prostor na Letišti Praha. Deklarovalo Letiště Praha v zadávací dokumentaci očekávanou roční návštěvnost?

Ano, Letiště Praha deklarovalo návštěvnost 12 milionů cestujících ročně, s tím že v dalších letech očekávají další nárůst. Pokud bychom věděli, že v průběhu pronájmu počet cestujících bude minimální až nulový, nikdy bychom danou smlouvu neuzavřeli.

O co jako společnost usilujete?
O férový přístup Letiště Praha. Požadujeme, aby za dobu od 13. 3. do 30. 9. 2020 (v tento den nám pronájem skončil), bylo nájemné stanoveno pouze na obratové bázi. Není možné, aby nám společnost na rozdíl od jiných svých nájemců neumožnila úpravu smluvních podmínek, včetně úlevy na nájemném. Letiště Praha vůči nám, malé české společnosti, postupuje diskriminačně, nepoctivě a v rozporu s dobrými mravy. Tímto postupem porušuje celou řadu soukromoprávních i veřejnoprávních předpisů.